15th Annual Holocaust Symposium at Vanier College

img015
 
Vanier College is proud to offer the following schedule of speakers, films and events.
2008 SCHEDULE OF SYMPOSIUM EVENTS
Note: Locations or times are subject to change. Please refer to this website for the latest updates.
PRINTER-FRIENDLY AND UPDATED PDF VERSION OF THE SCHEDULE
 
Thursday April 10th:
 
Shown at various times throughout the day, in the Auditorium, room A-103
FILM: “Life is Beautiful”
More on the film
 
Presented by the VCSA
 

11:30-1:00 in room C-305
Dr. Rudolph Roden, survivor testimony
More on Rudolph Roden
Teacher: Martin Siberok
 
4:00-6:00 in room N-568
FILM: “The Pianist”
More on the film
Teacher: Marcia Goldberg
 
Friday April 11th:
 
10:00-12:00 in the Auditorium, room A-103
Matthieu Sossoyan: “The Swastika: Origins and
Appropriation of a Symbol”
More about the history of the swastika
More about Matthieu Sossoyan
Teachers: Tricia Bell, Salwa Ghaly, Matthieu Sossoyan
 
11:30-1:00 in room A-342
Musia Schwartz, survivor testimony
Read more about Musia Schwartz
Teacher: Salwa Ghaly
 
1:00-2:30 in room A-306
Musia Schwartz, survivor testimony
Read more about Musia Schwartz
Teacher: Jacky Vallée
 
Monday April 14th:
 
8:00-10:00 in the Amphitheatre, room B-223
Eva Kuper, child survivor testimony
Co-sponsored by Women’s Studies
Read more about Eva Kuper
Teachers: Ray Shankman and Judith Ingerman
 

10:00 – 12:00 in room N-573
FILM: “Undying Love” with director Helene Klodawsky
(Director’s presence still to be confirmed)
More about the director and the film.
Teacher: Marcia Goldberg
 
10:00 in room N-375
Sevak Manjikian, “Media and Genocide”
More on Sevak Manjikian
Teacher: Ruth Belfer
 

1:00 in room N-431
Ted Bolgar, survivor testimony
Read more about Ted Bolgar
Teacher: Richard Basciano
 

3:00 in room N-529
Martha Bernstein, French Youth During the Nazi Occupation
Teacher: Martha Bernstein
 

4:00 in the Amphitheatre, room B-223
Ted Bolgar, survivor testimony
Read more about Ted Bolgar
Teachers: Maureen Jones and Angelika Maeser-Lemieux
 

4:00 in room N-516
FILM: “The Pianist”
More on the film
Teacher: Marcia Goldberg
 

6:00 P.M. in room K-322
FILM: “Prisoner of Paradise” with director Malcolm Clarke
More on Malcolm Clarke and the film
Teacher: Stephen Dinsmore
 

Tuesday April 15th:
 
11:30 in the Amphitheatre, room B-223
Scott Benarde, “The Holocaust as Reflected in Rock and Pop Music”
More about Scott Benarde
Teachers: Maureen Jones and Glen Ethier
 
12:00 in room A-314
Ted Bolgar, survivor testimony
Read more about Ted Bolgar
Teacher: Frédérique Denis
 
1:00 in the Amphitheatre, room B-223
“Once a Nazi …”
with directors Frederic Bohbot and Evan Beloff
Read more about this film and the directors
Also, you can view a clip from the film.
Teachers: Jacky Vallee, Salwa Ghaly, Richard Basciano
 
2:00 in LITC media lab, room N-201
Tara Tavender, “SaveDarfurCanada”
Video conference with Cegep de Sept-Isles
More on Tara Tavender
Teacher: Sophie Jacmin
 

2:30 in room N-231
PANEL: Jim Najarian and Neil Caplan
“Did it Really Happen? Genocide and Denial”
More on the presenters
Teacher: Silke Lach
Click for a larger version
Click for a larger version
 
4:00 in room N568
Eva Kuper, child survivor testimony
Co-sponsored by Women’s Studies
Read more about Eva Kuper
Teacher: Marcia Goldberg
 

4:00 in room N-515
Sevak Manjikian, “Media and Genocide”
More on Sevak Manjikian
Teacher: Ruth Belfer
 
4:00 in room N-529
Martha Bernstein, French Youth During the Nazi Occupation
Teacher: Martha Bernstein

 

6:00 in room A-311
Ted Bolgar, Holocaust survivor
Read more about Ted Bolgar
Teacher: Marlene Grossman
 
Wednesday April 16th:
 
8:30 in the Amphitheatre, room B-223
FILM “Once a Nazi …”
with directors Frederic Bohbot and Evan Beloff
Read more about this film and the directors
Also, you can view a clip from the film.
Teachers: Tricia Bell and Salwa Ghaly
 

10:30 in the Amphitheatre, room B-223
Eva Kuper, child survivor testimony
Co-sponsored by Women’s Studies
Read more about Eva Kuper
Teachers: Marcia Goldberg and Karen White
 

10:30 in room N-562
FILM: “Paper Clips”
More on this film
Teacher: Bev Mendelson
 
SPECIAL EVENT:
12:00 noon in the Auditorium, room A-103
Oratorio Terezin Preview
and presentation by composer Ruth Fazal
More on Ruth Fazal More on the May 4th Concert

Music Department, Co-sponsored by CBC. Host: Kelly Rice

A brief closing ceremony will feature remarks by Georg Sattelberger and Lukas Schweiger, (seen at right) visiting Austrian students of the Gedenkdienst Project as well as the lighting of six memorial candles, and a memorial prayer recited by Rabbi Marc Jablon and chanted by Cantor Arie Subar of Congregation Beth Ora.

1:30 in the Boardroom, F-216
Holocaust Commemoration Ceremony
Please note: THIS EVENT HAS BEEN CANCELLED
(Moved to the end of the 12:00 noon Oratorio Terezin special event. See details above.)
featuring a presentation by Georg Sattelberger and Lukas Schweiger,
visiting Austrian students of the Gedenkdienst Project.

1:30 in room D-543
Bill Donat, survivor testimony: Rescue
Read a bio on Bill Donat
Teacher: Silke Lach
 

3:00 in room N-275
Martha Bernstein, French Youth During the Nazi Occupation
Teacher: Martha Bernstein
 

3:30 in the Amphitheatre, room B-223
Simon Wajcer, “Faiga’s Story”
More on this presentation
Teachers: Marcia Goldberg and Sheila Das
 
Thursday April 17th:
 
8:00 in room E-509
Hope Amid Despair:
Amanda De Melo (left), “Girl in the Red Coat”
Erin Schachter, (right) “Resistance through Art”
More on the presenters
Teacher: Ray Shankman
 

Shown at various times throughout the day, in the Auditorium, room A-103
FILM: “Schindler’s List ”
More on this film
 
Presented by the VCSA

10:00 in room K-322
Bill Donat, survivor testimony: Rescue
Read a bio on Bill Donat
Teacher: Karen White and Frédérique Denis
 

11:30 in room N-375
Dr. Hans Möller, Danish Rescue
More on Dr. Hans Möller
Teacher: Salwa Ghaly
 

1:00 in room N-375
Bill Donat, survivor testimony: Rescue
Read a bio on Bill Donat
Teacher: Salwa Ghaly
 

1:00 in room N-416
FILM: “Paper Clips”
More on this film
Teacher: Bev Mendelson
 
4:00 in room N-568
Simon Wajcer, “Faiga’s Story”
More on this presentation
Teacher: Marcia Goldberg
 

Here you can find the entire schedule

Leave a Reply